icon-searchin English

24h klienditugi+372 52 44222

icon-arrow

Reisimine ja maskid. Kuidas maske õigesti kanda?

Maskid on meie elus muutumas tavaliseks ja reisimisel lahutamatuks kaaslaseks. Paljudes riikides on maskide kandmine ühistranspordis, kauplustes ja teistes avalikes ruumides kohustuslik. Kuidas maski valida ja milliseid vigu vältida?

Reisimine ja maskid. Kuidas maske õigesti kanda?

Lennureisidel on maski kandmine juba mõnda aega kohustuslik. On tõestatud, et maskid aitavad piirata koronaviiruse levikut ruumides, kus piisava sotsiaalse distantsi hoidmine ei ole võimalik, näiteks lennukites. Ehkki HEPA filtrid aitavad salongiõhku viiruseosakestest puhastada, pakuvad maskid veel üht tõket haiguse vastu.

Maski on soovitav kanda lennujaamades kuna seal liigub palju erinevatest sihtkohtadest saabunud inimesi ja alati on oht, et keegi ootamatult aevastab ja köhib.

Soome Laevaettevõtete Liit soovitab merereisi ajal kanda näomaske olukordades, kus ohutu vahemaa säilitamine teiste reisijatega ei ole võimalik. Reisijad võiksid kaaluda näomaski kandmist laeva sisenemisel ja laevast väljumisel ning olukordades, kus turvalise vahemaa hoidmine on võimatu või keeruline.

Kaubanduses on saadaval tavalisi ühekordseks kasutuseks mõeldud maske kui ka moetööstuse poolt disainitud pilkupüüdvate erikujundustega maske, mida valitakse vastavalt riietusele ja millest on saanud moemaailma uued aksessuaarid. Moeajakiri Vogue on isegi koostanud TOP 100 nimekirja kõige trendikamatest maskidest, mis praegu müügil.

Kuidas tuleks maski õigesti kasutada ja milliseid vigu seejuures vältida?

5 MASKI KANDMISE PÕHIREEGLIT

1.Enne maski karbist välja võtmist ja selle ettepanemist tuleb käsi pesta. Tähtis on, et maski see pool, mida inimene oma käega karbist välja võttes puudutab, jääks väljapoole, puutumata pool aga vastu nägu.

2.Maski ühes servas on metallriba. Maski ettepanemist tuleb alustada sellest, et metallriba suruda nina peale ja anda ninaga sellele vorm, et see seal tihedalt istuma hakkaks. Siis aasad üle kõrvade panna. Lõpuks mask piisavalt lõua alla tõmmata, et see ei hakkaks vaatevälja segama. Kui mask paigal, ei maksa seda rohkem katsuda.

Mask peab katma nii nina kui ka suud ning olema olema tihedalt ümber nina ja põskede.

3.Maski tuleb vahetada keskmiselt kolme tunni järel. Ka tuleb panna uus mask, kui sinna on aevastatud. Kui mask muutub hingeauru tõttu niiskeks, kaotab see samuti kaitse.

4.Väga oluline on ka enne maski eemaldamist käsi pesta, sest kätega on vahepeal toimetatud, need on mustaks läinud ja võivad olla haigustekitajatega saastunud. Maski äravõtmisel ei tohiks käed puutuda vastu näonahka ega silmi. Eemaldamisel tasub haarata ainult sangadest ja vaid neist hoides mask prügikasti visata. Seejärel on mõistlik käed veel üle pesta​.

5.Kasutatud mask võib olla haigustekitajatega saastunud ja see tuleb visata suletavasse prügikasti.

SÖÖMINE JA JOOMINE MASKIGA

Mõned lennufirmad, näiteks Finnair, lubab lennureisil söömise ajaks maski eemaldada. Maski eemaldades tuleb kinni võtta vaid kinnitusaasadest, et vältida kokkupuudet maski pinnaga, millel võivad olla viiruseosakesed. Seejärel puhastada käed desovahendiga. Peale sööki on soovitav panna ette uus mask.

MASK ja PRILLID

Prillikandjatel võib maski kandmine tekitada probleemi, et prillid lähevad uduseks. Selle vältimiseks on soovitav kanda maske, mis on korralikult vastu nina ja põski. Parimad on nina kontuuriga maskid. Kui prillid lähevad siiski uduseks, siis võib proovida prille natuke rohkem nina peal kanda, et õhuvool näo ja prillide vahel oleks suurem ning ei tekiks kondentsi.

Lisainfot leiab Terviseameti veebist