icon-searchin English

24h klienditugi+372 52 44222

icon-arrow

Tallinna Sadama uhiuus D-terminal kaks korda suurem kui enne

Tallinna Sadam avas 31. juulil D-terminali uue hoone. Eesti suurim merevärav sai 18,5 miljonit eurot maksvate ümberehitustööde käigus kaasaegse välimuse ja mitmeid keskkonnasõbralikke energialahendusi.

Tallinna Sadama uhiuus D-terminal kaks korda suurem kui enne

Terminalihoone kogupind suurenes ligi kaks korda 14 000 ruutmeetrini. Hoones on reisijate kasutuses märkimisväärselt suuremad oote- ja istumisalad, lisandunud on laste mänguväljak ning rohkem on ruumi kohvikutele ja kauplustele.

D-terminali uuendamise juures oli prioriteediks säästlikkus – näiteks katab hoone energiavajaduse osaliselt päikeseelekter ning sisekliima juhtimine toimub välistemperatuurist sõltuvalt automaatselt.

Terminalihoone esimesel korrusel võtab reisijaid vastu avar aatrium ja kauplused, uudistada saab interaktiivset Eesti turismiatraktsioone tutvustavat seina. Teisele korrusele viivad kaldteed piletikassade ja check-in alale. Reisijate ootesaaliga terminali kolmandale korrusele paigaldatakse aasta lõpus ka avaliku ruumi kunstiteosena Eveli Variku taies “Päikese all”.

1996.aastal avatud D-terminali läbib tava-aastatel üle kuue miljoni inimese ning terminal teenindab Tallinki Soome ja Rootsi liini reisijaid. Rekonstrueerimistööd algasid 2018. aasta suvel, hoone arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti koostasid osaühingu R-KONSULTarhitektid Irina Raud, Ain Kalberg, Anna Temmoja Erkki Tammeleht. Ehituse konstruktsiooni ja eriosad projekteeris SWECO Projekt AS ning elektri, nõrkvoolu ja automaatika Rausi OÜ. Terminali ja tehnosüsteemide projekteerimisel kasutati uuenduslikku mudelprojekteerimise (BIM) meetodit.